Etin Çocuk Beslenmesindeki Yeri ve Önemi

Et; koyun, sığır, kümes ve deniz hayvanlarının yenebilen kısımlarıdır.

Etler en önemli protein kaynaklarıdır. Ette bulunan proteinler aktin, miyosin, miyojen, albümin, miyoglobindir. Miyoglobin ete kırmızı rengini verir. Bağ dokuları etin yumuşaklığını etkiler.

Bağ dokusu fazla ise et sert, az ise yumuşaktır.

Etin yağı kas liflerinin arsında toplanmıştır. Glikojen laktik asit, aminoasit şeklinde bulunur. İyi beslenmemiş ve çok hareket eden hayvanın eti sert olur. Genç hayvanların etleri yumuşaktır. Etin yumuşaklığında yağ da önemlidir.

Pişirme, etin lezzetini artırır ve sindirimini kolaylaştırır. Normal pişen etlerde besin kaybı azdır.

Et pişirilirken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  • Kuru ısıda pişirme; ızgara ve fırında pişirme şeklidir. Orta ısı kullanılır, sık sık çevrilmelidir. Su kaybı olduğundan et sertleşir.
  • Nemli ısıda pişirme; kebaplar, kuşbaşı etler, biftek pirzola az su ile ve domates ilave edilerek pişirilmelidir.
  • Bayat etler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çocuk beslenmesinde etin yeri büyüktür. 6. aydan itibaren sularından, 8. aydan sonra etinden faydalanılır. Çocuk beslenmesinde dana ve tavuk etleri tercih edilmelidir. Ayrıca çocuğa verilecek etin taze, jelatinsiz, yağsız, olması ızgara veya haşlama olarak verilmesi gerekir.

Etler beslenmemizde önemlidir.

Etler beslenmemizde önemlidir.

Haşlama etin hazırlanışı ve verilişi

Et kaynayan suya atılarak pişirilir. Kaynama sırasında meydana gelen köpük alınmalıdır. 8. ayda püre halinde ve çorbaların yanında azdan başlanarak verilmelidir. Çocuk büyüdükçe miktarı artırılmalıdır.

Karaciğer ve beyin

Her ikisinde de pişirilmeden önce zar temizlenir. Kaynayan suya atılarak 10- 15 dakika pişirilir, ezilir, biraz tuz ilave edilerek 8. aydan itibaren çocuğa verilir. Bir çay kaşığından başlanarak verilmelidir.

Etten sosis, salam, kıyma, kavurma, pastırma, sucuk gibi yiyecekler yapılarak uzun süre muhafaza edilebilir. Ancak bunlar bebek ve küçük çocukların beslenmesinde tercih edilmez.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir