Sosyal Fobi Çözümü İçin 10 Yöntem

Sosyal Fobi çözümü için 10 yöntem incelemelerine geçmeden ilk olarak Sosyal fobi ne olduğuna dair özet geçelim. Sosyal fobi; kişinin farklı kişiler tarafından yargılanma ve gözlem altına alınmasından tedirginlik duyarak korku, utanç ve anksiyete duygularına maruz kalmasıdır. Sosyal fobi, görülmesi sık olabilen rahatsızlıkların başında yer alır. Özellikle bu hastalığın kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Sosyal fobi olan kişilerin mutlaka psikoterapist desteğini alarak yaşamını sürdürmesi ruhsal açıdan son derece önemlidir.

Sosyal fobinin çözüme kavuşturulması için izleyeceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Uygulanması gereken yöntemleri 10 başlık olarak hazırladık. Bunlar:

1- Olumsuz Düşüncelerine Meydan Oku!

Olumsuz düşüncelerinizin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Kafanızın içerisinde gezen ne tür olumsuz düşünceler olursa olsun meydan okumalısınız. Genelde bu tip sorunlar yaşayanlar, kendilerinde hiçbir şey yokmuş gibi düşünebiliyor. Kimi kişilerde sorunlarının çözüme kavuşturulacağına inanmıyor. İşte aslında en önemli püf nokta tüm bu kalıpları yok etmekle işe başlamanızdır. Burada yapmanız gereken sosyal kaygı belirtilerini olabildiğince yok etmeye çalışmanızdır. Düşüncelerinize meydan okuyarak analiz etmeli ve daha sonrasında lehinize çevirecek düşünceleri açığa çıkarmalısınız.

2- Dikkati Toplamaya Çalışın ve Odak Noktanız Pozitif Düşünce Olsun

Pozitif düşünceyi yaşamınıza nüfuz ettiğiniz zaman, hayatınızın aslında daha güzel şekilde devam ettiğini fark edeceksiniz. Eğer ki olumlu düşünme konusunda bir yetersizlik hissediyor ve sosyal fobi hastalığı ile baş edemiyorsanız meditasyon yapmanızı önerebiliriz. Günlük yaşamınızda sık sık tekrar edecek olduğunuz olumlamalar yaşamanıza da pozitif anlamda bir etki yaratmaya başlar. Sosyal fobiye ilişkin gözlemleme yapıldığında, bir grup meditasyon yapmayarak düşünce kalıplarını değiştiremezken, meditasyon yapanların düşüncelerini %39 oranında değiştirdiği tespit edilmiştir.

3- Sosyalleşmeye Çalışın

Sosyalleşmek, en önemli yapacağınız etkinlikler arasındadır. Eğer ki kapalı kutu gibi kendi iç dünyanıza çekilirseniz daha fazla sosyal fobi sorunlarının tetiklenmeye başlamasına neden olursunuz. Doğal olarak böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak amacıyla en iyi yollardan biri de sosyalleşmeye çalışmanız olacaktır. Evde film izlemek isteseniz bile yanınıza bilgisayarınızı alarak kafe ortamında filminize devam edebilirsiniz. Bu yaptığınız eylem bile bir süre sonra kendinize duyduğunuz kaygıları tamamen ortadan kaldırdığı gibi aynı zamanda özgüven aşılamasına da yardımcı olur. Kendinize hangi aktivite iyi geliyorsa onu yapmaya çalışın. Özellikle endişe yaratmaya neden olacak her ne varsa olabildiğince uzak durmaya çalışmanız da fayda var.

4- Kaygılarınıza Karşı Bir Hiyerarşi Oluşturun

Kaygılarınız neden oluyor ve kaygının şiddeti hangi doruk noktasına ulaşıyor diye analiz yapmanız gerekmektedir. Sosyal durumun kaygı seviyesinin hangi noktaya doğru götürdüğünü hiyerarşi üzerinden sıralayın. Hemen bir liste hazırlayarak kendinizi nasıl hissettiğinizi açık açık belirterek kaygınızın temelinde yatan sorunu bulmaya çalışın. Kimi insanlar bir toplantı salonuna girmeye çekinirken kimisi de bir insana bir şey sorma konusunda tedirginlik ya da çekinme durumları yaşayabiliyor. İşte kendinizde fark etmenize neden olacak tüm bu durumlarında sosyal fobi belirtileri olma ihtimali çok yüksek olduğunu söylemeliyiz.

5- Kendinize Odaklanmamaya Çalışın

Burada bir diğer kilit noktalar arasında odaklanma geliyor. Öyle ki kendinize odaklanmamanız önem arz eden bir unsurdur. Neden diye soracak olursanız zihin içerisinde sonsuz düşünceler yer alırken onları da kendi başınıza çözmeye çalışarak durdurmanız hem yorucu hem de zor olabilir. Genel sağlık durumlarından hastalıklara kadar her şeyi düşünceden çıkarmalı ve kendinizi akışa teslim etmeye çalışmalısınız.

6- Sağlıklı Yaşam Tarzı Şart!

Hafif ve ağır sosyal fobi olmak üzere iki farklı türde kişiyi etki altına alabilecek bir rahatsızlık gün yüzüne çıkabilir. Böyle durumda kişinin yaşam şartları ile ilgili olarak bir değişiklik yoluna gitmesi en önemli çözüm yolları içerisindedir. Unutmayın ki zihin ve beden birbirinden ayrılmaz halde, bağımlı şekildedir.  Burada önemli olan kendinizle ilgili olarak küçük yaşam değişiklikleri yapmaya başlamanız olacak. Fiziksel egzersiz çalışmaları yaparak kendinizi daha iyi şekilde hissetmeye başlayabilirsiniz. Enerjinizi aşağıya çekecek değil de tam aksine daha da yukarıya doğru tırmandırmaya yardımcı olacak çalışmalardan yararlanmaya başlamalısınız.

7- Düzenli Egzersiz Yapılmalı

Düzenli bir egzersiz çalışmaları yapıldığı zaman sosyal anksiyete rahatsızlığına karşı bir bakıma çözüm bulma şansına sahip olursunuz. Düzenli olarak egzersiz yapıldığı zaman sadece ruhsal açıdan değil fiziksel açıdan da iyi geleceğinden dolayı sosyal fobi sorunlarıyla başa çıkabilmeniz daha kolay olmaya başlar.

8- Kendinize Nazik Olmayı Öğrenin

Herkesin eksik yönleri elbette ki olabiliyor. Şüphesiz hiç kimsenin kusursuz olmadığı da bir gerçektir. Hatta çoğu kişi hayatlarının her neresinde olursa olsun utanç duygusunu hissetmiş olabilir. Bu durum sadece sizin probleminiz olmadığı gibi hemen herkeste görülme olasılığı yüksek olabilir. Olumsuz düşünceler ya da eski alışkanlıklarınızı bırakmayarak yeniden aynısını sürdürmeye devam ettirdiğiniz zaman ister istemez bir çıkış yolu bulma konusunda sıkıntı yaşamaya başlamış olursunuz. Kendinizi endişeli hissediyor ve yaşamın sürekli bu yönde devam edeceğini düşünüyorsanız bir şeyleri değiştirmeye başlamalısınız.

9- Sosyal Çevrenizle Daha Fazla İletişim Halinde Olun

Konuşmak, ilk etapta zor gelse de konuşmayı sürdürdükçe aslında kendinize olan güvenin ne kadar fazla ortaya çıkmaya başlamış olduğunu fark edeceksiniz. Bu sayede sosyal fobi ve aynı zamanda utangaçlık duyguların çok kolay şekilde üstesinden gelmeyi başarmış olursunuz. Eğer insanlarla konuşmalarınızı devam ettirmeye başlarsanız bu durum bir süre sonra tüm kaygılarınızdan tek tek kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

10- Korkularınızdan Kaçmayın

Korkularınızdan kaçmak sizi daha güçsüz yapabilir. Güçlü yönü ortaya çıkarma isteği içerisindeyseniz o zaman kaçmak yerine yüzleşmek daha cesur olduğunuzu kanıtlayacaktır. Sosyal fobi nasıl yenilir? sorusuna belki de en güzel cevap bu olabilir. Çünkü kendinize güvenmezseniz hiçbir şeyin üstesinden gelemeyecek olduğunuz bir gerçek. Burada ilk olarak kendinize duymanız gereken inanç ve güvenin yeniden aşılanması gerekmektedir. Sosyal kaygılar her insanda görülecek bir sorun olsa da sürekli olarak üstesinden gelmek kimi zaman zor olabilir. Endişelerinizden kurtulmanızı sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmeniz konusunda yardımcı olacak etkinliklerde yer almalısınız. En önemlisi de kendinizle barışık olduğunuz zaman tüm kaygı ve endişelerin yersiz olduğunu daha iyi şekilde anlamaya başlayacaksınız.

Sosyal Fobi Sebebi Nedir?

Sosyal fobi sebebi nedir? neden böyle bir rahatsızlık oluyor diye bakıldığı zaman bunun bazı nedenleri olabiliyor. Bu nedenler içerisinde en önemlisi sosyal çevre diyebiliriz. Sosyal çevre tarafından eleştirilmek, yargılanmak kişinin ruhsal ve bedensel açıdan kendisini daha kötü şekilde hissetmesine yol açıyor. Doğal olarak yaşanan bu durum bir süre sonra kaygı bozukluğu olarak ortaya çıkıyor. Sosyal fobi belirtileri nelerdir diye ele aldığımız zaman:

  • Ağız kuruluğunun olması
  • Aşırı derece terleme
  • Titreme hali
  • Yüz kızarması
  • Mide ve bağırsaklarında rahatsızlık
  • Nefes darlığı ve çarpıntı
  • Kas gerginliğinin yaşanması

Tüm bu belirtiler, sosyal fobi rahatsızlığının sinyallerini vermektedir. Fakat her ne kadar böyle bir durum yaşanıyor olsa bile üstesinden gelecek güçte olduğunuzu unutmayın. Sosyal fobi hastalığına yakalanan kişiler yukarıda söz etmiş olduğumuz önemli maddeleri hayatlarına uyarlarsa, sosyal fobi etkisinden yavaşça kurtulabilir. Ancak ankara psikolog arayışları ile daha etkili çözümler için profesyonel bir destek almayı ihmal etmeyin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir