Neden Psikoloji Öğrenmelisiniz?

Bunun cevabı oldukça acık. Biz psikoloji araştırma dalının günlük hayat deneyiminin önemli konularında uygulanabilir olduğunu düşünüyoruz.

Konulara örnek olarak fiziksel ve ruhsal sağlınız, yakın ve sürdürülebilir ilişki kurma yeteneğiniz, öğrenme ve kişisel gelişim kapasiteniz.

Psikoloji ve Yaşamın en önemli amaçlarından biri psikoloji öğrenmenin bireysel gerekliliği ve sosyal önemini göstermektir. Her yarıyıl başlangıç psikoloji dersleri öğretmeye başlarken öğrencilerin belirli sorularıyla karşılaşırız.

Bazen sorular kendi deneyimlerinden ortaya çıkar (“Annemin akıl hastası olduğunu düşünüyorsam ne yapmalıyım?’’ “Bu ders bana notlarımı nasıl yükseltebileceğimi öğretecek mi?’’), bazen ise sorular medya aracılığıyla iletilen psikolojik bilgilerden çıkar (“İnsanlar zor ekonomik zamanlarda daha çok sağlık problemleri mi yaşarlar?’’ “İnsanların yalan söylediklerini anlayabilmek mümkün mudur?’’) Bizim için bu konuyu aktarırken ki zorluk, bilimsel araştırmanın ürünleri ile sizleri ilgilendiren soruları cevaplamayı aynı anda yapabilmektir.

Psikoloji alanındaki araştırmalar zihinsel ve davranışsal süreçleri yöneten temel mekanizmalar hakkında bizlere devamlı yeni bilgiler sağlar. Yeni düşünceler eskilerin yerine geçtikçe veya eskileri değiştirdikçe, devamlı olarak hayranlıkla insan doğasının mükemmel yapbozunun parçalarını birleştirmeye çalışırız.

Umuyoruz ki, psikolojiye olan bu yolculuğun sonunda, sizler de psikoloji hakkındaki bilgilerinizi geliştirmiş olursunuz.

Bu yolculuğun bizler için en önemli özelliği bilimsel olması olacak. Sizlere kendiniz dahil insan ve hayvanların davranışlarının sebep ve sonuçlarını ne, nasıl, ne zaman ve neden sorularının cevaplarını vererek anlatacağız. Sizlere neden düşündüğünüzü,

hissettiğinizi ve şu anda yaptığınız gibi neden böyle davrandığınızı anlatacağız.

Sizleri diğer tüm insanlardan farklı yapan özellik nedir? Peki neden çoğu zaman kendinizi başkalarıyla aynı gibi hissedersiniz? Sizin bugünkü yapınız kişisel deneyimlerinizden kaynaklı mı yoksa irsî mi? Agresiflik, altrüizm, aşk, nefret, zihinsel hastalıklar ve yaratıcılık bu kompleks varlıkta -hayvan insanda- nasıl bir arada olabiliyor?

Bu bölümde tüm bu soruların neden ve nasıl psikolojinin hedeflerine dahil olup bir gereklilik hali geldiğini inceleyeceğiz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir