Çocuk Beslenmesinde Kuru Baklagiller ve Yağlı Tohumlar

Kuru baklagillerin en önemlileri nohut, mercimek, fasulye, bakla, bezelye, soya fasulyesi ve börülcedir. Protein kaynağı olduklarından yeterli et alamayan toplumlarda kullanılır.

Olgunlaşmamış tohumlar olduklarından esas bileşimleri protein ve karbonhidrattır. Tanelerinin iç kısımlarında nişasta, dış kısımlarında ise selüloz bulunur ve benzeri sindirilmeyen karbonhidrat bulunur. Kuru baklagiller tahıllar kadar kalori sağlar. Yağı genellikle doymamış yağ asitlerindendir. Bol miktarda kalsiyum, demir ve B vitamini ihtiva ederler.

Sindirimleri zor olduğundan, pişirilmesinde ve hazırlanmasında aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

Baklagiller etli ve etsiz olarak pişirilmelidir.

Tahıllarla karıştırılarak yemeği yapılır.

Nohut ve mercimek, pirinç ve bulgurla pilav yapılır.

Pişirilirken ilk önce bir müddet ıslatılmalı daha sonra kabukları soyularak pişirilmelidir. Pişirme esnasında bir miktar şeker ilave edilmelidir.

Çocuk Beslenmesinde Kuru Baklagiller ve Yağlı Tohumlar

Çocuk Beslenmesinde Kuru Baklagiller ve Yağlı Tohumlar

Yağlı tohumlar

Fıstık, fındık, ceviz, susam, ayçiçeği, kabak çekirdeği türündeki yiyecekler bu gruba girer. Yağ ve proteince zengindir.

Yemeklerimizde genellikle tat verici ve çerez olarak kullanılır. Susam ezilerek tahin elde edilir. Kalori değeri fazladır. Kalsiyum protein ve B vitaminlerinden zengin olduklarından besin değeri yüksektir. Soya fasulyesi, ayçiçeği ve susamın çeşitli yollarla yağları çıkarılarak günlük hayatta bitkisel sıvı yağlar olarak kullanılmaktadır. Özellikle kızartmalarda ve yetişkinlerin beslenmesinde önemli yararları vardır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir