Düşünme Nedir?

Edison’un küçüklüğünde gece yarısı annesi hastalanmış ve acil olarak gelen doktor hemen ameliyat yapmak gerektiğini söylemiş ancak gaz lambası ışığı yetersiz kalmıştır. Bu durumda sıradan insanların yapacağı sabahı beklemektir.

Oysa Edison birkaç gaz lambasını bir araya getirir, her birinin arkasına aynalar koyarak ışığı artırır ve ameliyatın yapılmasını sağlar.

Düşünme insanı diğer canlılardan ayıran en temel özelliğidir. Şu anda bu satırları okurken kitapta anlatılan olayları gözünüzün önüne getirmek, yaz tatilini nerede geçireceğinizi, alacağınız bir kıyafetin rengini ve modelini hayal etmek gibi zihinsel etkinliklerin yanı sıra kişinin geçmiş deneyimlerinden yararlanarak karşılaştığı problemleri çözme çabası da düşünmenin birer parçasıdır.

Psikolojide düşünme denince, nesneler, durumlar arasındaki bağıntıları kavrama; bu bağıntılardan yararlanarak bir takım soyutlamalar, kavram oluşturmalar, akıl yürütmeler, hüküm verme gibi zihinsel etkinlikler anlaşılır.

Bu zihinsel süreç olaylar ve nesneler ile onların yerini tutan semboller (simgeler) arasında bağ kurma sonucu gerçekleşir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir