Prof. Dr. Feryal ÖZEL – Garry KASPAROV Kimdir?

Prof. Dr. Feryal Özel: Burslu kazandığı Colombia Üniversitesinde çift ana dal yapan Prof. Dr. Feryal Özel hem fizik hem de matematik mühendisliği bölümlerinden yüksek onur derecesi ile mezun oldu. 2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanları ile birlikte “Büyük Fikirler” listesinde yer aldı.

NASA tarafından verilen Hubble (Habıl) Ödülüne layık görülen Özel, Hubble kadrosuna alınan ilk Türk’tür. Kara delikler ve nötron yıldızları konusunda dünya çapında ödüllü çalışmaları olan astrofizikçi Özel, hâlen NASA’nın İleri Araştırmalar Merkezinde çalışmalarına devam etmektedir.

Feryal Özel

 “Zeka ve Deha”

 Garry Kasparov (Geri Kasparov): Dünya tarihinin en iyi satranç oyuncusu olarak tanınan Kasparov, on üç yaşındayken Tiflis Sovyet Gençler Şampiyonası’nı kazandı.

On beş yaşında Sovyet Satranç Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Bu seviyede bir şampiyonaya katılabilen en genç oyuncu oldu. 1980’de Batı Almanya’da yapılan Dünya Gençler Satranç Şampiyonası’nı kazandı.

1985 yılında Anatoli Karpov ile yaptığı maçı kazanan Kasparov, Karpov’un 10 yıllık dünya şampiyonluğuna son verdi. 22 yaşında dünya şampiyonu olan Kasraprov 1997’de Koyu Mavi isimli bir bilgisayar ile yaptığı 6 saatlik maçı 4-2 kazandı.

Garry Kasparov

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir