Çiğdem KAĞITÇIBAŞI ve Mazhar Osman USMAN Kimdir?

Çiğdem Kağıtçıbaşı (1940-2017): 1959 yılında Robert Kolejinden mezun oldu. Massachusetts’teki Wellesley Collegeinde (Meseçuset Vizliy Kolej) psikoloji alanında lisans eğitimi aldı.1967 yılında Berkeley’deki (Börkli) California (Kaliforniya) Üniversitesinde sosyal psikoloji alanında doktora yaptı. Uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, daha sonra Koç Üniversitesinde İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu.

 Yaptığı çalışmalarla dünyanın tanınan bilim insanları arasında yer alan Kağıtçıbaşı Türkiye’de sosyal psikolojinin kurulmasına öncülük etti. 2000 yılına kadar Dünya Psikoloji Derneğinin başkan yardımcılığı görevini sürdürdü. Uzun yıllar Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunda (UNİCEF) danışmanlık yaptı. 

Anne Çocuk Eğitim Vakfının (AÇEV) kuruluşuna öncülük eden isimlerden biri olan Kağıtçıbaşı, kız çocuklarının eğitimine ve kadının toplumsal konumunu güçlendirmesine katkı sağladı. Toplam 28 kitap yazan Kağıtçıbaşı’nın Türkçe ve İngilizce olarak kaleme aldığı 200’e yakın makalesi yayımlandı.

Çiğdem Kağıtçıbaşı

 

“Psikoloji Biliminin Gelişmesine Katkıda Bulunmuş İki Bilim İnsanı” 

Mazhar Osman Usman (1884-1951): 1904 yılında Tabip Yüzbaşı rütbesiyle diplomasını alan Usman, bir yıl Gülhane Askerî Hastanesi Akliye Servisinde staj yaptı. 1908’de Almanya’daki Münih ve Berlin Üniversitesine gitti. Burada psikiyatri üzerine tıp eğitimi alarak ihtisasını tamamladı. Türkiye’ye döndüğünde Gülhane Askerî Hastanesi Akıl Hastalıkları Kliniğinde çalışmaya başladı.

Usman, Türkiye’de ilk modern ruh sağlığı hastanesini kurarak psikolojik rahatsızlıkların çağdaş yöntemlerle tedavi edilmesini sağladı. Nöropatoloji, deneysel psikoloji ve seroloji laboratuarlarını faaliyete geçiren Usman, Türkiye’nin ilk nöropsikiyatrlarını yetiştirdi. Yeşilay’ın kurulmasına öncülük etti. Uzun yıllar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin başhekimliğini yapan Usman’ın psikiyatri ve nöroloji alanında çok sayıda makalesi ve kitabı yayımlandı

Mazhar Osman Usman

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir